Support 24/7: +48 61 646 07 77
Z artykułu (cz. 1 i cz. 2) dowiesz się:
Często tworzy się listy powodów, dla których warto, a nawet trzeba migrować. Słyszymy, że “migracja na Magento 2 to konieczność”, po czym następuje litania 500 argumentów popierających tę tezę.
Osobiście myślę, że warto wykonać migrację (za chwilę wyjaśnię, dlaczego), ale trzeba mieć świadomość, że nie jest to rozwiązanie konieczne i dla każdego. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i możliwości klienta.
Co zatem możemy zrobić z platformą Magento 1? Do wyboru mamy dwie drogi:
Decydując się na trwanie przy Magento 1, musisz wziąć pod uwagę upgrade do wersji Open Mage. Jest to Magento 1, które dalej jest rozwijane przez Community Magento.
Adobe już nie rozwija Magento 1, ale społeczność zdaje sobie sprawę z zapotrzebowania na wspieranie Magento 1, z którego w dalszym ciągu korzysta wiele projektów e‑commerce, które np. nie skalują się zbyt szybko. Dla nich pozostanie na Magento 1 jest uzasadnione biznesowo.
Plusy pozostania na Magento 1
Niektórzy klienci pozostają na Magento 1, ponieważ: :
Minusy pozostania na Magento 1
Wybierając to rozwiązanie, automatycznie otrzymujesz dostęp do najnowszych aktualizacji od Adobe, w których znajdują się przede wszystkich łatki bezpieczeństwa. Zyskujesz również dostęp do produktów Adobe, które można zintegrować z Twoim sklepem. Adobe to gigant technologiczny, który zapewnia solidne wsparcie platformie Magento Open Source.
Plusy migracji na Magento 2
Oto kilka powodów, dla których warto migrować na Magento 2:
Minusy migracji na Magento 2
Decydując się na migrację, musisz zdawać sobie sprawę z tego, że:
1) Migracja wiąże się z dodatkowymi inwestycjami. Nie można zrobić upgrade z Magento 1 na Magento 2 za pomocą kliknięcia “Nowa wersja”. Z doświadczenia wiemy, że jest to dłuższy proces, który generuje koszty.
2) Może być niezbędne podwójne wsparcie developerskie. Czasami zdarza się, że obsługa techniczna będzie potrzebna do aktualnie działającego sklepu Magento 1 i dodatkowo do projektu związanego z migracją na Magento 2.
3) Przenoszenie wszystkich funkcjonalności z Magento 1 na Magento 2 jest czasochłonne. Warto rozważyć, czy na pewno potrzebujesz wszystkich funkcjonalności z Magento 1, aby sprawnie działać na Magento 2.
Często mamy do czynienia z sytuacją, w której lepiej i szybciej wdrożyć Magento 2 i rozwijać je dalej, niż ciągnąć dwa projekty jednocześnie.
Podsumowując, migracja na Magento 2 powinna rozwiązać problemy:
Na jednej z grup magentowych osoba prowadząca czołową agencję Magento w Polsce napisała mniej więcej tak:
“Mam wrażenie, że nic się nie zmieniło w Magento od 10 lat…” To prawda, bo jeśli spojrzymy na Magento 2 od strony przebiegu składania zamówienia, to raczej nie wynaleziono tutaj koła po raz drugi. Proces zakupowy jest bardzo podobny lub taki sam, struktura danych również jest podobna do tej, z którą mieliśmy do czynienia w Magento 1. Co w takim razie się zmieniło?
Istotne zmiany w Magento 2 dotyczą trzech obszarów:
Wsparcie Adobe dla Magento 2
Magento 2 zyskało dostęp do silnika wyszukiwania Elastic Search oraz Page Buildera. W przypadku wersji Magento 1 nie było to możliwe.
Magento 1 nie jest tu jednak na całkowicie straconej pozycji, ponieważ te same funkcjonalności można dostarczyć w Magento 1, stosując moduły zewnętrzne kompatybilne z tą wersją platformy.
Nasi klienci przywiązują dużą wagę do terminu wdrożenia ich projektu. Zależy im, żeby wykonać tę pracę jak najszybciej.
Z naszego doświadczenia wynika, że istotne jest również oszacowanie realnego czasu pracy nad projektem. Sugestia szybkiego zakończenia działań nie zawsze jest jednak dobrym prognostykiem na przyszłość. O nawiązaniu współpracy powinien decydować bowiem realistyczny harmonogram.
W dalszej kolejności klienci oczekują przeniesienia sklepu z Magento 1 na Magento 2 w wersji 1 do 1. Zakładają, że posiadane funkcjonalności przydadzą się w 100% na nowej platformie. Oczekują również tego, że po migracji sklep będzie działał po prostu lepiej. Różnie jednak rozumieją słowo “lepiej”. Dla niektórych oznacza ono szybciej, dla innych bardziej intuicyjny panel, a dla jeszcze innych – dostęp do łatek bezpieczeństwa, za które odpowiada większy podmiot jakim jest Adobe.
Realna analiza potrzeb
Klienci oczekują, że wszystkie dotychczasowe funkcjonalności będą działać tak jak do tej pory. To wydaje się racjonalne i logiczne. Bardzo ważne jest rozpoznanie realnych potrzeb klienta i sprecyzowanie, czy rzeczywiście potrzeba wszystkich funkcjonalności 1 do 1, czy nie lepiej zrobić ich przegląd i przenieść tylko te naprawdę niezbędne. Warto także zastanowić się wspólnie, czy dobrym pomysłem przy okazji migracji nie byłyby unowocześnienie designu albo poprawa sfery UX.
Najczęstsze obawy klientów dotyczące migracji z Magento 1 na 2
Najczęstsze obawy dotyczą czasu i kosztów wdrożenia. Stąd dążenia klientów do uzyskania najkrótszych prognoz realizacji projektu. Tu należy zachować ostrożność, bo nie zawsze plan szybkiej realizacji ma szansę okazać się realny i optymalny budżetowo.
Mamy doświadczenia z klientami, którzy wracają do nas po szybkiej, a przez to nieudanej migracji. Okazuje się wówczas, że nasze prognozy były bardziej realne. Jesteśmy w stanie nie tylko uratować sytuację, lecz również dotrzymać obietnic dotyczących harmonogramu i budżetu.
Migracja a SEO
Właściciele biznesów e‑commerce stojący przed decyzją o migracji, martwią się również o kwestie SEO. Zastanawiają się, czy nie stracą pozycji w wyszukiwarce, a przez to ruchu na stronie. Jest to jak najbardziej zrozumiałe. Dobra migracja nie może zaszkodzić pozycji sklepu. Co więcej, po jej zakończeniu SEO powinno ulec poprawie.
Krzywa uczenia się
Właściciele biznesów e‑commerce zastanawiają się również:
Jak to robimy w Panda Group?
Oczekujemy, że klient sformułuje wszelkie obawy i oczekiwania, a także opowie o realnych problemach. Wtedy zaproponujemy mu rozwiązania, które wpasują się w te konkretne możliwości czasowe i budżetowe.
Uważamy, że wszystkie obawy są słuszne, ale też wszystkim można zaradzić, jeżeli dobrze pozna się wymagania i potrzeby biznesowe klienta.
Oto kilka prostych rozwiązań:
Oto lista prac, których możesz wymagać od agencji, zlecając migrację z Magento 1 na Magento 2:
1) Przeniesienie kluczowych funkcjonalności, których nie było w standardzie w wersji Magento 1, aby działały 1 do 1.
2) Szybkiego, ale nie pochopnego wdrożenia wersji MVP (Minimum Value Product), uwzględniającej kluczowe funkcjonalności wspierające potrzeby biznesowe, a jednocześnie optymalnej pod względem technologicznym.
Taka wersja stanowi punkt wyjścia dla wdrażania kolejnych funkcjonalności na następnych etapach rozwoju sklepu. Ważne jest precyzyjne określenie i uzasadnienie hierarchii ważności wdrażanych elementów sklepu.
3) Zadbania o SEO. Otwartej komunikacji i współpracy z partnerami odpowiadającymi za optymalizację sklepu w wyszukiwarkach.
4) Weryfikacji wszystkich kanałów sprzedaży oraz ich integracji.
5) Wsparcia w kwestii serwerowej (np. kontakt z partnerem hostingu Magento klienta).
6) Przedstawienia technologii, które zostaną użyte przy migracji oraz uzasadnienia, dlaczego warto z nich korzystać w perspektywie 3‑5 lat.
7) Wsparcia po wdrożeniu projektu, które będzie realizowane np. w ramach abonamentu (ustalona liczba godzin w miesiącu) lub w formie time‑material (bardzo elastyczna forma rozliczenia za wykonaną pracę w danym miesiącu).
8) Przedstawiania postępu prac. Klient powinien być informowany o postępach i problemach. Istotna tu jest transparentność i systematyczna wymiana informacji w czasie trwania projektu.
9) Spokoju ducha, ang. PEACE OF MIND 😊
Zapraszamy do lektury drugiej części artykułu już za tydzień na naszym blogu!